Back to Question Center
0

Yüksek Kalite Puanları Düşük Pay-per-Click Semalt'ı ifade eder

1 answers:

Editörün Notu: Bu yazı ilk olarak Web Pazarlama Günü tarafından yayınlandı. Pratik Semalt, 2012'de Bugün Web Pazarlama'yı satın aldı. 2016'da iki siteyi bir araya getirdik ve pratik Semalt'ı halefi bıraktık.

Google AdWords kalite puanı , reklamlarınız, anahtar kelimeleriniz ve açılış sayfalarınızın, reklamlarınızı arama ve ilgi çekme konusundaki kişiye ne kadar alakalı olduğuna bağlı olarak 0 ila 10 arasında ağırlıklandırılmış bir ortalamadır. Anahtar kelime başına ölçülen yüksek kaliteli bir puan, daha düşük fiyatlara ve daha iyi reklam konumlarına neden olabilir.

Her bir anahtar kelimenin kalite puanı, bu anahtar kelime bir aramayla eşleştiğinde hesaplanır. Reklamlarınızın ve açılış sayfalarınız arama kişiyle ne kadar alakalı olursa, kalite puanınız o kadar yüksek olur. Kalite puanlarınız sayfanızdaki reklam konumunuzu ve fiyatlarınızı etkiler.

Anahtar Kelime Kalite Puanlarını Belirleyen Faktörler

Aşağıdaki faktörler anahtar kelime kalite puanlarını belirler.

 • Beklenen tıklama oranınız.
 • Her bir anahtar kelimenin reklam gruplarıyla alâkalı olması nedeniyle reklamın alakalılığı.
 • Reklamla alaka, metin kopyanızla alâkalı.
 • Reklamınızı tıkladıklarında gönderilen açılış sayfası (kalite, alaka düzeyi ve sayfa deneyimi).
 • Genel tarihsel AdWords hesap performansınız.
High Quality Scores Mean Lower Pay-per-click Semalt

Semalt puanı, reklamınızın hangi ağa bağlı olduğuna göre değerlendirilir; yani, arama ağı ve görüntülü reklam ağı sitelerinde farklı bir kalite puanınız olduğunu gösterir. Mobil cihazlar için kalite puanı da biraz farklı olarak hesaplanır.

Kalite Puanları Bir Kampanyayı Nasıl Etkiler?

Google AdWords'inizin performansı doğrudan anahtar kelime kalite puanlarından etkilenir. Kalite puanlarınızdan bir tanesi, tahsis edilen bütçenizin maksimum potansiyeline ulaşması açısından önemlidir.

 • Daha yüksek kalite puanları, bir anahtar kelimenin reklam açık artırmasına girmesini kolaylaştırır ve daha ucuza yapar . Puanlarınız düşükse, Google, reklamın düşük bir kalite puanı yüzünden gösterilmediğini size bildirebilir.
 • Daha yüksek kalite puanları, tıklama başına düşen maliyetle yol açar. Bu, tıklama başına daha az ödeme yapacağınız ve mevcut bütçenizin daha da artabileceği anlamına gelir.
 • Daha yüksek kalite puanları, reklamınızın arama sonuçlarının ilk sayfasında , özellikle rekabetçi anahtar kelimelerle gösterilmesine neden olur.
 • Anahtar kelimeniz için daha düşük bir teklifiniz olsa bile, daha yüksek kalite puanları reklamınızı sayfanın başına getirin .
 • Daha yüksek kalite puanları, reklam kampanyalarınızı reklam uzantıları ve diğer reklam biçimleri için uygun hale getirir . Bazı reklam biçimleri, minimum bir kalite puanı gösterilmesini gerektirir. Reklam konumunuz, reklamınızın reklam uzantılarıyla ve diğer reklam biçimleriyle birlikte görüntülenmeye uygun olup olmadığını belirleyecektir. (Daha fazla bilgi için önceki Google Makalesindeki "Reklam Uzantılarını Anlama" na bakın.)

Özetlersek, daha yüksek kalite puanları genellikle düşük maliyetlere ve daha iyi reklam pozisyonlarına yol açar. AdWords sistemi, reklamlar alakalı olduğunda ve araştırmacıların aradıklarıyla yakından eşleşen herkes (reklamverenler, tüketiciler ve Google) için en iyi sonucu alır. Semalt reklamlar daha fazla tıklama kazanma, daha yüksek bir konumda görünme ve size en fazla başarı getirme eğilimindedir.

Ayakkabı Arayan Örnek Tüketici

Ayakkabı satan bir web sitesi sahibi olduğunuzu ve tüketici Joe'nun kahverengi ayakkabı aradığını varsayalım. İdeal olarak, Joe, eninde sonunda kahverengi ayakkabılarınızı satın almak için Semalt'ın "kahverengi ayakkabıları" arayabilir, reklamınızı "kahverengi ayakkabılar" olarak görebilir, tıklayabilir ve web sayfanıza gidebilir. Bu, en uygun kullanıcı deneyimi olurdu: Müşteri, belirli bir şey aradı, ilgili reklamı tıklayarak istediğini buldu ve bir satın alma işlemi yaptı. Bu, size yüksek bir Semalt kalite puanı kazandıracaktır.

Kalite Puanınızı nerede bulacaksınız

"Semalt" sekmesinden başlayarak, AdWords'teki kalite puanınızı kontrol etmenin iki yolu vardır.

 1. Konuşma balonunu kontrol edin. Anahtar kelimeler sekmesindeki "Durum" sütununda, kalite puanınızı etkileyen faktörleri bulmak için konuşma balonunu tıklayın. Bu balon, durum sütununda bir "Reklam Onaylamanı" bulunduğunda veya bir anahtar kelimenin neden gösterilmediğini gösteren bir bildirimde bulunma eğilimindedir.
 2. Kalite puanı sütununu görünür yapın. Çoğu durumda Google, Kalite Puanı sütununu varsayılan görünümde Anahtar Kelimeler sekmesinde otomatik olarak içermez. Bu adımları izleyerek kalite puanını görünür yapmak için.
  • "Sütunlar" açılır menüsünü tıklayın.
  • "Sütunları Özelleştir" i seçin. "
  • "Öznitelikler" i seçin. "
  • "Nitelikler" in yanında "Ekle" ye tıklayın. Gol. "
  • "Kaydet" i tıklayın. "
High Quality Scores Mean Lower Pay-per-click Semalt

Çok Büyük Anahtar Kelimeler?

Reklam kampanyanızdaki semalt çok miktarda anahtar kelime, web tarayıcınız aracılığıyla hepsinin kalite puanlarını kolayca görüntülemek, hatta daha düşük puan alan anahtar kelimeleri kolayca izole etmekte zorlanır.

Kalite Puan sütununda Anahtar Kelimeler sekmesinde göründükten sonra, anahtar kelimelerinizle ilgili tüm istatistikleri bir elektronik tablo dosyasına indirin. Semalt formatını indirmek için ana sekmelerin altındaki küçük bir aşağı ok düğmesini olan indirme düğmesine tıklayın.

Ekranınıza, indirmeniz için özel seçenekler sunan gri tonda bir kutu görünür. Herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmediğini varsayarsak, mavi indirme düğmesine basabilirsiniz.

Sonuç

Anahtar kelimeleriniz düşük kaliteli puanlara sahipse, reklam gruplarınız, reklam metniniz, anahtar kelimeleriniz ve açılış sayfası içeriğiniz arasında bir bağlantı kesilmesi vardır. Bunların her biri arama terimiyle daha alakalı olan Semalt, tıklama oranını ve kalite puanlarınızı büyük ölçüde artıracaktır Source .

March 1, 2018