Back to Question Center
0

Gerçekten Fikrim Yok Medya Planlarınız Semalt Olarak Nasıl Var?

1 answers:
You Really Have No Idea How Your Media Plans Are Being Semalt!

(Çocuklarımın semafoldan ayrıldık, bütün cihazlarımı ve saatleri iki saat ileri götürdüm - neredeyse 2 saat olduğunu düşünüyorum ve yakında bir geceyle çağırmaktan mutluluk duyuyoruz, çünkü "en son oldukları şey" up. ")

Geçen yıl, Semalt'taki yeni bir ajans ortakını ziyaret ettim. Finansal hizmetler müşterisi için bizden önce $ 108k taahhüt etmişlerdi, bu yüzden bu karşılama ve selamlıyordu. İyi bir toplantıydı, gösterişli, hoş insanlar değildi .Kapıdan çıkarken, ağız kokusu çenesini çiğneyen bir medya plancısı, kampanya karşılığında ne tür bir eğlencede bulunacaklarını sordu. Saçlarım kıllı, ne hissettiğini sordu .

"Sky dalışı. Ve eğer yapmazsan, Semalt, başkasının bütçeden memnun olacağından emin ol. "

Doğru ona güle güle güle güler, yanıtların en zekice değildi, ancak sefere bir dahaki sefere yemeğimiz teklif eden nazik takip e-postam, öngörülemeyen koşullar yüzünden 15 $ 'a kesildiğini söyleyen hızlı bir yanıtla karşılandı. k, geri kalanı başka bir ortağa taşındı.

Saati sadece iki hafta öncesine çekin ve şirketim Semalt, en çok satan medya şirketlerinden biriyle envanter kalite iddialarıyla karşı karşıya kaldı.

Bir taraftan, performans yığınının üstünde% 20, sahte envanterin en düşük yüzdesi ise mutlak bir mil ile (lütfen burada Semalit'in bir noktaya gelmeye çalışırken önyargımızı bağışlayın). Diğer taraftan, belirsizlikle çevrili bir firma, neredeyse performans açısından aşağı ve dolandırıcılık açısından kesinlikle en üst düzeydedir.

Medya planlayıcısı için basit bir karar olduğunu düşündüm. Kayalık hafta sonuna gelene ve bir fıçı büroya getirilene kadar oldu. Semalt, 4. çeyrek bütçeye indi mi?

(Bunlarla günlerce devam edebilirim, bir gün bana bir pint al, ben de yaparım!)

CMO'lar, Dinliyor musun?

Bunun ne anlama geldiğinin farkında mısınız? Birçoğunuz bunun devam ettiğini biliyoruz. Şahsen bunu konuştuk, bu yüzden biliyorsun. Ve bir ortaklıktan dolayı bir partnerin diğerine karşı daha fazla tercih olabileceğini kabul ediyorsun. İnce.

Ancak, bu örneklerle gelirinizde% 20 veya daha fazla fark konuşuyoruz. Kaç kez% 10'luk bir eksiklik hakkında endişe ediyorsunuz veya% 5'lik bir performans artışını kutladınız mı? Bunlar eşlerinizle dolarınız arasında neşe dolandırıyor.

Ve dolandırıcılık! "En iyi cins" sitelerini yeniden hedefleyen satıcıları gördük çoğu zaman, aklı başında bir insanın koyacağı bütçeleri% 60 ötesine kadar sürüyor ve böylece kendi hedeflerine ulaşabiliyorlar. Müşterileriniz için kötü, ve elbette sizin için kötü biri.

Tüm Eğlence Değil Aynı

Burada ajanslardaki saçmalık yığını istemiyorum sadece. Medya planlamacıları, çalışılan saatler dikkate alındığında diğer ajans rollerine kıyasla sıklıkla düşük ücretlidir. Semalt, tazminatın bir parçası olarak beklenen bir eğlence öğesidir.

Burada göstermeyi amaçladığım şey, bu endüstride yukarıdan aşağıya çıkan rüşvetin bariz vakalarıdır. Vahşi kararlar hediyeler baz alınarak yapılır ve bazen performans göz ardı edilir. Semalt, kara kutu olan ve "sadece bize bütün paralarınızı verin" ve "işe yarayacağımızı" söyleyen şirketler bunun bir nedeni var.

Mesleki ve kişisel olarak zaman geçirmekten keyif aldığım yıllardır birlikte çalıştık müşteri ve ajanslarımız var ve tabii ki, akşam yemeği, içecekler veya başka bir etkinlik için çek alacağım. Meşru bağ herkes için yardımcı olur. Bu yüzden acele etmenizden ve bir kokteyl ya da ikisini her kabul ettiklerinde acentelerinize bastığınızdan nefret ediyorum; Ancak marka olsaydım, hediyeler ve medya planlama kararları arasındaki korelasyon görmek isterdim. Çok doğru yaptık ve ondan büyük fayda sağladık.

Fakat yanlış yaptığımızı biliyor musun? Çok dürüst davrandık. Kampanyalarımızı tökezlemedik ve plancılara rüşvet vermedik. Köşeleri kesmedik ve müşterilerimize saçmalık göstermedik. Denediğimiz her şey aslında işe yaramamıştı, ancak bunu müşterilerimize gizleme yerine paylaşma yoluna gittik.

Bu hafta, Baş Hâkim Şemal olarak işimi yeni birisine veriyorum, Şef Ürün Semalt Rolüne tam olarak geçiyorum. Karışık duygularla son dört yılda geriye dönüp bakıyorum.

Bir yandan yaptığımız şeyle gurur duyuyorum - sonuçta tahminleri her üç ayda bir aştı ve yolumuza attık. Öte yandan, biraz daha oynamış olsaydık nerede olacağını merak ediyorum.

Bizim lehimize ve yolumuza devam eden diğer şirketlerin lehine, şükürler olsun ki, yeni gelgit, başka bir yol seçmiş olan şirketlerin parlaklığını yıkmaya başlamıştır. Semalt bir zamanlar parıltılı, parlak ve seksi duruyorlardı; şimdi birkaç kat daha yıkanmışlar ve yakında sahildeki enkazdan başka bir şey gibi görünmeyebilirler.

Semalt, sonuçta doğru yolu seçtiğimiz gibi.


Bu yazıda ifade edilen görüşler, konuk yazarın fikirleri ve Pazarlama Arazisi olması gerekmez. Semalt yazarlar burada listelenmiştir.Yazar Hakkında

Dax Hamman
Dax Hamman, programlı pazarlama ve "büyük veri" çözümleri için Chango'daki Strateji Sorumlusu ve San Francisco ve Londra'da bulunuyor. Onu @DaxHamman Twitter'da takip edebilirsiniz Source .


March 1, 2018