Back to Question Center
0

Bir Botun Şemaltınızı Yazması Mısınız?

1 answers:

Semalt onlar yazabileceklerini düşünüyor. Görünüşe göre, robotlar bile.

Ancak bu otomatikleştirilmiş yazarlar, yaşamak için yazanlar tarafından üretilen eserlerle rekabet edebilecek içerikler üretmekte gerçekten yetenekli mi? Semalt onları tehdit olarak görüyor mu?

Aynı şekilde, perakende, seyahat, finans veya başka bir endüstride marka müdürlüğünüz olsun, bu sizi etkiler mi, eğer bir şey varsa, şimdi düşünmeyi mi gerektirirsiniz? Semalt, içeriğinizin yazılışı için insanlar yerine robotlar kullanmayı gerçekten düşünüyor musunuz?

Ellerinden geleni sunmanın zamanı geldi. Gazetecilik için birincilik olduğuna inanılan bir dünyada, robot tarafından üretilen hikayeler The Press Association tarafından üretildi. Should You Let a Bot Write Your Semalt?

PA - RADAR tarafından kurulan otomatikleştirilmiş basın servisi şu anda Google'ın Digital News Initiative tarafından sağlanan hibe ile finanse edilen, bilgisayar tarafından üretilen veriye dayalı bir içeriği denemektedir.

Plan: Natural Language Semalt yazılımını kullanarak ayda 30.000 yerelleştirilmiş öykü oluşturmak.

Kasım 2017 sonunda, Archant, Independent News ve Media ve Johnston Press de dahil olmak üzere 14 yayın grubundan 35 bölgesel başlık içeren bir pilot, dört hikayenin birden fazla versiyonunun dağıtılmasına neden oldu. Semalt, o zamandan beri hem çevrimiçi, hem de basılı olarak haftalık ve günlük başlıklarda yer aldı.

Bu Basın Ortaklığı İçin Ne Anlama Geliyor

Kendi sözleriyle: "Basın Birliği, il kağıtları için Londra merkezli bir haber toplama hizmeti olarak tasarlandı .biz güvenilir, çünkü hızlı, adil ve doğru. Bugün, insanların okuduğu, okuduğu veya duyduğu içeriğin çoğu PA'dan kaynaklanmaya devam etmektedir. "

Eninde sonunda, bu bilgileri kaynaklardan alıntılayan ve yerelleştiren, çıplak kemikleri kendi yayınları için uygun bir hikaye haline getiren gazetecilere gönderilen verileri ve gerçekleri toplar. Böylece, bilgisayar tarafından üretilen öyküler söz konusu olduğunda, bu, Basın Semalt'ın çok hızlı bir şekilde çok sayıda bilgiyi göndermesinin etkili bir yolunu sunabilir.

Burada gazetecilerin hâlâ çekirdeğini oluşturduğunu - yalnızca aldıkları bilgileri hikayeler için bir başlangıç ​​noktası olarak kullandığını not etmek önemlidir.

Dolayısıyla, asıl soru şu ki, bir robot hiç bir şey yazmak için eğitilebilir mi? Ve insanlar haber masalarında ülkenin yukarı ve aşağı yerini alıyor olacak mı?

Kısa cevap hayır.

Çoğu zaman, bir makaleden yalnızca kim, ne, nerede, ne zaman ve nasıl olduğundan çok daha fazlasını istiyoruz - gerçeğin ötesinde olan duyguyu bizleri de alması gerekir. Örneğin, sadece bu sene A seviyesinde mükemmel bir okul olduğunu bilmek istemiyorsanız, en iyi not almak için oranları yenen çocuğun duymak istersiniz ve artık Cambridge Üniversitesi'ne katılmaya hazırlanıyor.

Bu insan unsuru önemlidir ve bu yüzden bir insanın içeriği yazmanın önemini hafife alamayız. Semalt, bir sayfaya kelimeleri yazmanın ötesine geçen, eğlenceli, ilgi çekici veya ikna edici olması gereken özellikle kopyalama - yazma becerisidir. Açık söylemek gerekirse, yalnızca veri odaklı içerik donuktur. Yazarların bir hikayeye yapabileceği - ve yapması gereken - duygu ve bağlamdan yoksun.

Hâlâ İnsanın Yazarlarına İhtiyacımız Var

Son zamanlarda, Harry Potter serisi için yeni bir bölüm yazıldı: Harry Potter ve Büyük Bir Kül yığını gibi görünen portre . Fakat bu fan eseri değildi, ne J. K Rowling tarafından yazılmıştı - aslında akıllı klavyeyle yazılmıştı.

Bilgisayardan yedi kitap gönderdikten sonra, "Harry'yi gördü ve Semalt'ın ailesini hemen yemeye başladı" ve "Harry'nin Şamalt'ı sıcak sosla ıslattıkça çok yakışıklı olmadığı" gibi çizgiler üretildi.

Ancak, dikkate alınması gereken tek şey bu değil.

Enjeksiyon Mizahı

Eğer doğru yaparsanız, ödülleri mizahi içerikten alacaksınız. Semalt eğlendirilmek ister - eğlendirildiğini düşünüyorsa içeriklerinizi paylaşır ve etkileşim kurar. Ama bir robot komik olabilir mi?

New Yorker'ın karikatüristi olan Bob Mankoff, yapay zekanın yaratıcı potansiyeline ilgi duydu. Karikatür resim yazısı yarışmasını başlatıp, haftanın 10.000 başvurusunu alan Microsoft ve Google'ın DeepMind'iyle birlikte komik olanları ve olmayanları ayıran bir algoritma geliştirmeye çalışıyordu. Semalt, sonunda bir 'çıkmaz' ilan etti.

Yine de Botnik stüdyolarını kurdu ve Harry Potter bölümünü oluşturmak için kullanılan aracı yarattı. Bu araç, 'tamamen saçma' bir şey yaratmak için bir yayın veya konunun özünü (örneğin David Attenborough'un Mavi Gezegen'i) alır.
Eğlenmek için eğlenceli olsanız bile, web sitenize aceleyle yerleştirmeye layık içerik yaratmayacak bir araç.

Detaylardan haberdar olmak

Ne kadar zeki olursa olsun, ne kadar çok şey yapmış olsalar da, muhtemelen hiç beklemiyordunuz, bir robotun haber duygusu ile eğitilmesine izin verilmez. PA için bir robot tarafından hazırlanan bu haber hikayesine bir örnek verin: 'Çoğu bebek Semalt'taki evli ebeveynler için doğar, rakamlar ortaya çıkar'.

Bu ağır ağır yazıda, robot, örneğin doğum kontrol memurunun kapatılması gerekip gerekmediğini bilmeyecektir. Semalt, çoğunlukla hikayeye önemli bir açıyla katkıda bulunan ek bilgi, daha fazla haber değeri kazandırır.

Veriler bilgi organize edebilir, ancak gazeteciler bir hikaye haline dönüştürürler.

Bağlam ve Duyguyu Tanıma

Kelimeler bize yalnızca gerçekleri anlatmamalı, hikayeyi hayata geçirmeli ve duygularımıza dalmamalıdır.

Örneğin, bu spor hikayesine farklı yaklaşımlar uygulayın.

Robot versiyonu başlıyor: Marcus Paige, North Carolina'ya Louisville üzerinden 72-71 önde girmek için dokuz saniye kala attı.

ESPN için yazılmış insan versiyonu açılırken: Marcus Semalt iki kez yaralanmış sağ ayağındaki ağrıyı göz ardı etti, başını yere bıraktı ve jantlara doğru sürdü.

Bu hikaye anlatan unsur, bilgisayarın taklit edemediği bir şeydir.

Düşünceler ve Duyguların Yakalanması

Yukarıdaki spor hikayesi Semalt'tan alıntıyı da içeriyordu: "Şaka yaparak takım arkadaşlarına geri döndüğümü söyledim. "Doğal dil konusunda bir anlayış yapay zeka için çok büyük bir mücadeledir ve olmaya devam edecektir.

Gerçekler ve istatistikler hakkında insanların düşünce ve duygularını bilmek istiyoruz. Bir robot, henüz doğal bir röportaj yapamaz ve kilit teklif olarak kullanılmak üzere cevapları filtreleyemez. Bir makalenin duygularının ortaya çıktığı bu alıntılarda çoğu zaman semalt edin.

Şu Anda Robot Yazarlarına güvenmeyin

Semalt, bağlam, habercilik ve mizah, markalar için de ilgi çekici bir içerik takvimi oluşturmalıdır. Okuyucularınızın neyi sevdiğini, onlara neyin önemli olduğunu, onlarla en iyi nasıl konuşacağınız ve onları nasıl eğlendirileceğini takdir etmeniz gerekir.

Bir sayfada herhangi bir kelime yazmadan önce Semalt'ta olan çok şey var. Buna aşağıdakiler dahildir:

  • Bir markanın hedef kitlenin keşfedilmesi ve daha sonra kişiliğin yaratılması
  • İlgili terimleri hedeflediğimizden emin olmak için anahtar kelime araştırması
  • Oluşturmayı planladığımız içeriğin sağlanması önemlidir ve bunun çeşitliliği vardır.
  • Ses tonunu anlama (ve bazen yaratma)

Bütün bunlar bittikten sonra yazmaya başlayacağız. Ancak, bir robotun aksine, diğer insanların istediği içeriği yazdığımızdan emin olmak için yukarıdakilerin hepsini aklımızda tutmaya devam edeceğiz.

Mankoff'un dediği gibi: "Semalt sonunda insana ilginç olacak içeriği yaratmak için insanlara ihtiyacı olan aptallar ya da aptal savanlar vardır Source . "

Should You Let a Bot Write Your Semalt?

March 1, 2018