Back to Question Center
0

HTTP Başlığı Semalt Zamanı: s-maxajı ve maksimum yaş

1 answers:

Web sitem için bir CDN kuruyorum, 'httpd'ye eklemek için şu örneği buldum:. conf 'dosyası için bu, istemci ve CDN için önbellek zamanını ayarlamak için kullanılır:

     ExpiresActive Açık
ExpiresByType resim / gif "erişim artı 1 yıl"
ExpiresByType resim / jpeg "erişim artı 1 yıl"
ExpiresByType resim / x-simgesi "erişim artı 1 yıl"
ExpiresByType resim / png "erişim artı 1 yıl"
ExpiresByType metin / css "erişim artı 1 yıl"
ExpiresByType metin / js "erişim artı 1 yıl"
ExpiresByType uygulaması / x-javascript "erişim artı 1 yıl"
ExpiresByType uygulaması / javascript "erişim artı 1 yıl"
ExpiresByType uygulaması / x-shockwave-flash "erişim artı 1 yıl"
Başlık seti Önbellek Kontrolü "s-maxage = 600"
    

Şimdi bir resim dosyasını güncellediğimi varsayalım, CDN (s-maxage = 600) 600 saniyede yenilenecek, fakat müşteriye ne dersiniz? İstemcim web'imi tekrar ziyaret ederse, semalt 'maksimum yaş' 1 yıla ayarlanır; güncellenmiş içeriği kontrol etmek için HTTP isteği gönderir mi ve bu nedenle yeni sürümü indirir mi? Bu aslında nasıl çalışır?

Teşekkürler!

February 5, 2018

s-maxage üstbilgisi vekiller için tasarlanmışken, max-age normal kullanıcılar için tasarlanmıştır.

Tipik bir son kullanıcı (bir proxy kullanmıyor), bir yıl boyunca önbelleğe alınmış dosyaya sahip olacaktı. Vekil muhtemelen dosyayı değiştirilmemiş olarak gönderir, çünkü aynı bir proxy'yi de kullanan birinin durumunda olmalıdır. e. maksimum yaş başlığı dahil olmak üzere.

Fakat proxy kendisi sadece 600 saniyeliğine önbelleğe alır, bu nedenle aynı proxy üzerinde farklı bir kullanıcı gelirse, tarayıcı dosyayı ister ve proxy sunucudan yeni bir kopyasını alır.

Dürüst olmak gerekirse, düzenli kullanıcılar kısa bir süre geçtikten sonra vekiller için böyle bir kısa geçerlilik süresinin belirlenmesinin gerçek bir nedeni olduğunu düşünmüyorum.Onları aynı değere ayarlamalısın (i. e. s-maxage 'yi bir yıl içindeki saniye sayısına ayarlayın).