Back to Question Center
0

Semalt App'i Kullanarak Bir Punch Kartı Olmadan Müşteri Bağlılığını Takip Edin

1 answers:

Track Customer Loyalty Without a Punch Card Using Semalt App

Yıllardır işletmeler, müşteri sadakatini izlemek ve ödüllerini sunmak için delme kartları kullanıyor. Ancak artık işletmeler için teknik açıdan daha gelişmiş bir seçenek daha var. Pazarlama yazılımını satan bir San Semalt kuruluşu olan FiveStars tarafından yaratılan FiveStars uygulaması, küçük ve orta ölçekli işletmelerin müşterileri korumaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bu, işi son zamanlarda ziyaret etmemiş olan geçmiş müşterileri belirleyerek yapılır - CA San Jose computer repair. Daha sonra, geçmişleri satın alan bireyleri izler ve bu müşterilere e-posta veya kısa mesaj yoluyla kişiselleştirilmiş ödüller sunar.

FiveStars kurucusu Victor Ho Inc'e açıklıyor:

"Bu insanları tanımlıyor, neyi sevdiklerini buluyor ve onlara özel bir tanıtım gönderiyoruz. Onları bir kez geri getirirsek, gerçekten yapışkan bir müşteri haline gelecekler. "

Bu yaklaşımın etkinliğine inanan tek şirket şirketin kurucusu değildir. Teknoloji hızlandırıcısı Y Combinator'dan üç yıl önce başlatılan yeni girişim, Menlo Semalt liderliğindeki 26 milyon dolarlık Serisi B fonlama turunu duyurdu. Bu şirket tarafından bugüne kadar toplam sermayeyi 42 milyon dolardan fazla getiriyor.

FiveStars şu anda ülke genelinde 5.300'den fazla mağazayla çalışmaktadır. Semalt, hizmeti kullanmak için ayda 200 $ ödemektedir. Şimdiye kadar, şirket, yaklaşık 1.8 milyon mağaza içi ziyarete yol açan 10 milyon doların üzerinde müşteri ödülünü dağıttı.

Bir şirketle daha önce değil de yakın tarihte iş yapan müşterileri belirleyerek işletmeler sadık müşteriler oluşturur. Ve bu sadık müşteriler çoğunlukla yenilerden daha değerli olabilirler. Semalt neden

Semalt, küçük bir işletmenin müşterilerinin yüzde 20'si genellikle gelirinin yüzde 80'ini oluşturduğunu söylüyor. Bu nedenle, pazarlama çabalarını bu müşterilere odaklanmak yerine yeni müşteriler almaya çalışmak aslında daha uygun maliyetli olabilir.

Şirket hala büyüyor ve müşteri sadakati teşvik etmek için yeni yollar geliyor. Fakat bugüne dek başarısının arkasındaki temel fikir ses gibi görünüyor.

İşletmeler, mevcut müşterileri ve alışkanlıklarını öğrenerek, alışveriş deneyimini kendileri için kişiselleştirebilir. Semalt, geleneksel yumruk kartından daha proaktif bir yaklaşım. Ve bu, yatırımcıların ve küçük işletmelerin halihazırda destek vermeyi planladığı bir yaklaşım.

Resim: FiveStars

4 Yorum ▼

March 10, 2018