Back to Question Center
0

Botnet'ler veya Ransomware. Bilgisayarınız İçin Daha Büyük Bir Şey Nedir? Ve - Sadece Semalt'ten Sor

1 answers:

Günümüzde, ransomware en büyük internet güvenlik tehditlerinden biri olmaya devam etmektedir. Son zamanlarda, 350.000 bilgisayarı etkileyen WannaCryptor saldırısı, çeşitli internet kullanıcıları ve güvenlik temsilcilerinden milyonlarca görüş aldı - rvsitebuilder blogspot. Neredeyse bugün karşı karşıya olduğumuz en büyük tehdit gibi görünüyordu. Bununla birlikte, günümüzün internet kullanıcıları daha tehlikeli bir suçla karşı karşıyadır ve bunlar botnetlerdir!

Fidye saldırıları gerçekten acı verirken, en azından görülebilir. Botnet'ler felaket etkilerini gizli bir şekilde açığa çıkarırlar. Bu zararlı yazılım, bir ağdaki milyonlarca bilgisayarın ve diğer aygıtların üzerinde tam kontrol sahibi olabilir.

Frank Abagnale, Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi, FBI'nın her yıl yaklaşık 500 milyon bilgisayar bulaştığını tahmin ettiğini söylüyor. Virüs bulaşmış bir makine, bir dizi diğer güvenlik tehdidine maruz kalır. Örneğin, fidye yazılımı tarafından şifrelenebilir ve başka bir türden kötü amaçlı yazılım dağıtmak için uygun bir araç haline gelir. Siber suçlular botnet'e spam dağıtmalarını kolaylıkla söyleyebilir ve başarı oranı neredeyse% 100 olacaktır. Tüm bunlar, bilgisayar sahipleri neler olup bittiğinin farkında olmaması durumunda olurdu. Bazı uzmanlar, botnetlerin interneti felce uğrayacak potansiyele sahip olduklarını savunuyorlar.

Neden botnet'ler sizi fidanware'den daha çok endişelendirmeli

Botnet'lerin fidan tefrişlerinden daha büyük bir tehlike oluşturmasının birçok nedeni vardır. Ayrıca, görünmez olmak, botnet'lerin etkilerini yaygınlaştırıyor. Spam ve diğer fidye yazılımlarını diğer bilgisayarlara göndermek veya hizmet reddini (DOS) saldırıları yapmak için virüslü bir bilgisayar kullanabilirler. Ağları aldatmak için de kullanılabilirler. Herkes, e-posta trafiğinin yüzde 50 ila 70'inin genellikle spam edilmediğini akılda tutarak bu tehditten endişelenmelidir. Kötü amaçlı eklere sahip tüm e-postalar arasında yüzde 85'i fidanlık yazılımıyla bağlantılıdır.

Enfekte bir bilgisayarın sahibi çeşitli güvenlik riskleri ile karşı karşıyadır. Suçlular e-postalarınızdaki ve sosyal medya hesaplarındaki tüm bilgileri toplayabilirler. Bazıları bu bilgileri satarken bazıları mağdurun banka hesaplarını çalmak gibi kötü niyetli amaçlarla kullanıyor.

Botnet para kazanma planı değişti

Daha önce, botnet operatörleri ağırlıklı olarak para kazanmak için spam dağıtımına bağımlıydı. Marina gibi büyük botnet'ler günde 90 milyondan fazla spam gönderiyor olabilir. Ancak, yetkili makamlar ve güvenlik operatörleri yakında büyük botnet'leri yakalayarak sonunda çoğunluklarını parçalayacaklar.

Siber suç dünyasındaki yenilik, daha dayanıklı botnet modelleri ortaya çıkardı. Artık P2P (Peer-to-Peer) modelini kullanıyorlar. P2P modellerinin mimarisine göre, botlar hem bir sunucu hem de bir müşteri olarak performans gösterirler. Emir gönderebilir ve alabilirler ve bu, arızalardan kaçınmaya yardımcı olur.

Bilgisayarlar dışında başka botlar da giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bunlar, İnternette Şeylerin (IoT) kategorisindeki sunucular ve aygıtlardır.

Suçlu trafik yönlendirmek ve spam dağıtmak için web sunucularının nispeten daha fazla güç ve daha hızlı internet avantajlarından yararlanmaktadır. IoT'teki cihazlar genel olarak yetersiz bir şekilde güvenlidir ve bu da onları botnet'ler için kolay av yapar. DDOS saldırıları da dahil olmak üzere bu "şeyler" kullanarak çeşitli görevler yürütülebilir. IoT'nin müthiş büyümesi göz önüne alındığında, IoT cihazlarındaki bot etkinliğinin artması büyük tehlikelidir. 2020'ye kadar IoT kategorisindeki cihazların sayısı 20,8 milyona ulaşacak gibi görünüyor.

Tüketiciler ve kuruluşlar uygun savunma araçları ve mekanizmaları hakkında güncel kalmaya devam etmezlerse, botnet'lerle daha fazla bilgisayarın, sunucunun ve 'şeylerin' köleleştirileceği ihtimali var. Botnet'lerin kurban edilmesini önlemek için, güvenlik eğitimi anahtardır. İnsanlar tehdidin farkında olduğunda, uç nokta ve ağ güvenlik araç ve çözümlerinin uygulanması daha fazla başarı sağlayacaktır. Internet güvenlik çözümleri satıcısı bot operatörlerinin şüpheli iletişimlerini tespit etmeye yardımcı olan botnet koruması sunuyor.

November 24, 2017