Back to Question Center
0

Semalt: Arama Motorlarını WordPress'de Belirli Sayfalara Endekslemeden Durdurabilir miyiz?

1 answers:

Yeni bir web sitesi geliştirdiyseniz, arama motorlarının sitenizi tamamen hazırlanıncaya kadar taramasını ve dizine eklemesini engellemek idealdir.

Arama motorlarının sitenizi dizine eklemesini nasıl durduracağınız konusunda şaşkın iseniz, Semalt'ın en iyi uzmanlarından Ross Barber'ın öngördüğü ipuçlarına geçin.

Arama motoru örümcekleri dizinine yönelik sayfalarını önbelleklemek için sitenizi tarar. Çoğu web yöneticisi arama motorlarının sayfalarını dizine ekleyip taradıklarını bilmekten heyecan duyar, ancak zaman zaman web sayfalarınızın dizine eklenemeyeceği de vardır.

Maalesef, WordPress'de sayfalarınızın taranmasını durdurmanıza olanak tanıyan bir seçenek yoktur - computer company with best customer service 2012. Sahip olduğunuz tek seçenek, arama motorlarının her şeyi taramasına izin vermek ve hiçbir şey geride kalmamaktır. Google, Bing ve Yahoo'nun sitenizi dizine eklemesini durdurmak, tamamen hazır değilse gereklidir.

Örneğin, birkaç sayfanın hiçbir içeriği olmayan bir blogunuz varsa, o sayfalar hazır olana kadar arama motorlarının sitenizi dizine eklemelerini durdurmak harika olur. Çeşitli bloglar ve web siteleri, arama motorlarının indirilebilir sayfaları taramasını engellemez.

Site yayınlanmaya hazır değilken bile, e-Kitaplarını, dijital dosyalarını ve diğer medyalarını daha fazla insanın indirebileceği anlamına geliyor. Online olarak hızlı arama yaparak materyali bazı özel sayfalardan indirebilirler. Arama motorlarının sayfalarınızı ve yayınlarınızı taramasını durdurmak isterseniz, aşağıdaki yöntemleri hatırlamalısınız.

Robots Meta Etiketleri Tema Başlığına Ekleyin

Yöntem 1

WordPress koşullu etiketleri kullanarak arama motoru sonuçlarındaki birkaç sayfayı engellemek mümkündür. İstediğiniz sonuçları elde etmek için uygun koşullu etiketi kullanmanız gerekir. Örneğin, tek bir yayını engellemek istiyorsanız, etiket (is_single) kullanılır ve bir sayfayı önlemek istiyorsanız o WordPress sayfası için (is_page) kullanılır. Kodu temanızın header.php alanının başlık bölümüne eklemek önemlidir. Gerektiğinde, farklı sayfalar için farklı koşullu etiketler kullanabilirsiniz.

Yöntem 2

Sitenize header.php şablonunu değiştirerek meta etiketleri eklemenin üç yolu vardır. En iyi yanı, tüm bu yöntemlerin sonucunun aynı olmasıdır, ancak bulduğunuz yöntemi diğerlerinden daha kolay seçebilirsiniz. Belirli bir sayfayı veya yayını engellemek için kimliğinize sahip olmalısınız. Bu yayın veya sayfanın kimliğini seçtiğinizde, arama motorlarının dizine eklemesini durdurabilirsiniz. Tarayıcı adres çubuğuna bir YouTube bağlantısı ekleyebilirsiniz. İkinci yol, temanın header.php şablonunun üstbilgi bölümüne belirli bir kod ekleyerek. Bu kod, engellemek istediğiniz posta kimliğini belirtir. Bu tekniği kullanarak istediğiniz sayıda sayfayı engelleyebilirsiniz. Üçüncü ve nihai yol, her şeyi doğru bir şekilde yapılandırmaktır. Doğru sayfa ve yayın engelleme önemlidir. Kodu düzgün bir şekilde eklediyseniz, o sayfanın üstbilgi bölümünde bölümünü görebilirsiniz.

WordPress özel alan seçeneğini kullanın

Üçüncü ve alışılmadık yöntem, WordPress özel alan seçeneğini kullanmaktadır. Bu yöntem en iyi ve en etkili yöntemlerden biridir. Her şeyden önce, header.php alanının üstbilgi bölümüne belirli bir kod eklemelisiniz. Bu kod eklendikten sonra, site tamamen dizine eklenene kadar değiştiremezsiniz.

Yukarıdaki teknikler, müşterileriniz için yapılandırmanın kullanıcı dostu ve kolay olduğunu hissediyorum. Çok sayıda sayfanın ve gönderinin dizine eklenmesini engellemek için bu yöntemlerden herhangi birini kullanıyorsanız, bu sayfalardan yedek dosyalar oluşturmanız ve engellemek istediğiniz sayfaların not edilmelidir.

November 24, 2017