Back to Question Center
0

Semalt, bilgisayar virüslerinin sınıflandırılmasını sağlar

1 answers:

Bilgisayar virüsü kendini çoğaltan ve kendine özgü kodunu girerek diğer bilgisayar sistemlerini değiştiren kötü niyetli bir programdır. Kötü amaçlı programlar veya virüsler çok sayıda aygıta bulaştırır ve sosyal medyada insanlara karışıklık yaratır. Burada, Alexander Peresunko, Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi, bilgisayar virüslerinin ana türleri hakkında konuştu.

Önyükleme Sektörü Virüsü

Bir bilgisayar cihazı önyüklendiğinde, belirli kodlar disklerinde çalıştırılır. Bu kodlar, Linux, Unix ve Windows gibi işletim sistemlerini yükler - sculture moderne colorate. Yükleme işlemi tamamlandığında, bilgisayar aygıtınızın ayarlarını kontrol edebilir ve değiştirebilirsiniz. Kod önyükleme kesimi olarak bilinir ve bilgisayarınızın önyükleme diskinde geçici veya kalıcı olarak kalır. Bu günlerde, internet üzerinden önyükleme sektörü virüslerini nadiren buluyoruz, ancak bir formda ya da diğerinde mevcut ve bilgisayar sisteminizin işlevlerini yavaşlatabilir.

Program veya Dosya Enfeksiyon Cihazı

Program dosyası veya dosya bulaşıcıları program dosyalarınızı ve bilgisayar dosyalarınızı saniyeler içinde bulaştırır. Genellikle, aygıtınızın C sürücüsündeki dosyaları ve ayrıca .exe, .com, .bat, .sys ve .pif gibi uzantıları olan Windows'u etkiler. Bu virüsler cihazınızda otomatik olarak etkinleştirilir ve bilgisayar sisteminizin verilerini değiştirir. Bu virüs kendini belleğe yükleyebilir ve dosyalara kendini çoğaltabilir.

Makro Virüsler

Bir makro virüsü, belge dosyalarınızı, elektronik tablolarınızı ve sunularınızı Microsoft Office paketinde bozar. Çevrimiçi olarak bir sunum veya kelime belgesi her açtığınızda kendi kodlarını ekler ve sahte dosyalar sağlarlar. Günümüzde makro virüsler yaygın değildir ve nadir görülürler.

Troya Atı veya Truva Atı Atı

Truva atı terimi, Yunanlılarla Troya şehrinin savaşçıları arasındaki savaş hakkındaki klasik edebiyat eserlerinden gelmiştir. Böylece, adı ortaya çıkardı ve Truva atları, kullanıcıların cihazlarındaki belirli dosyaları hedeflemektedir. Bu virüsler sisteminize girip otomatik olarak yüklenirler. Ardından bilgisayar korsanları, PayPal kimliği, kredi kartı bilgileri, kullanıcı adı, şifre ve diğer bilgiler gibi hassas bilgileri çalmak için Truva atlarını kullanıyor. Arka kapı Truva atları, sıradan Truva atlarından, arka kapıda açıldıklarından, bilgisayar korsanlarının bilgisayar cihazınızı kontrol etmelerine izin verdiklerinden farklıdır. Reklam ve casus yazılım, cihazınızı rahatsız eder ve tarayıcı ayarlarını büyük ölçüde değiştirir. Cihazınızı yavaşlatıyorlar ve sisteminizi çeşitli açılır pencerelerle sızdırıyorlar. Reklam ve casus yazılımların, arka kapı Truva atlarından çok daha yaygın olduğunu ve hemen hemen tüm cihazlarda ve anahtar gen dosyalarında olduğunu söylemek yanlış olmaz.

solucanlar

Solucan hızla yayılmakta olan bir virüstür. Bilgisayar sisteminize nüfuz edebilir ve çok sayıda dosyayı sessizce yok eder. Virüs Wi-Fi'nizi öldürebilir ve cihazınızın işlevlerini yavaşlatabilir. Worms, kullanıcıları yakalar ve arkadaşlarını, yakınlarını ve müşterilerini tahmin eder. Bilinmeyen kaynaklardan gelen e-posta eklerini açmamak zorunludur. Bilgisayar uzmanları, solucanların dünyayı geometrik ilerlemeye bulaştırabileceğini iddia ediyor. Örneğin, Mellisa ve Aşk Mektubu yüzlerce ila binlerce cihazı dünya çapında bulaştırdı.

Rootkit'lerin

Rootkitler, bilgisayar işlemlerini gizlemek için tasarlanan ve bilgisayar korsanlarının sisteminize saldırmasını kolaylaştırmak için tasarlanmış farklı programlardan oluşan yazılım sistemleridir. Kök setleri cihazınıza zarar verebilir; Görev Yöneticisi, Kayıt Defteri Düzenleyicisi ve benzeri diğer dosyalara erişmenizi de engellerler.

November 24, 2017