Back to Question Center
0

Semalt: Bilgisayarımın Bir Botnet Zombi Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

1 answers:

Günlük olarak kullanıcıların cihazlarına saldıran çok sayıda virüs, casus yazılım, solucan, reklam yazılımı, keylogger, rootkit, trojan, botnet ve arka kapı var. Çoğu virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan korunma programları kullanılarak yok edilebilir, ancak bazıları oldukça tehlikelidir ve bilgisayarlarımızı onlardan korumak bizim için zorlaşmaktadır. Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi olan Jason Adler, internet kullanıcılarını, botnet'ler ve kök setleri gibi kötü amaçlı yazılımların en tehlikeli biçimler olduğuna dair uyarıyor ve onların gelişini bütünüyle engellememiz neredeyse imkânsız. Kötü niyetli programların ve internet kötü durumlarının permütasyon listesi, tamamlanmanın çok ötesinde bir şey - templates wordpress portugues free. Her webmaster ve sosyal medya kullanıcısı bir şekilde botnet zombi ve bilgisayar virüslerinden kurtulmuştur.

Botnetlere giriş

Botnet'ler internetteki küçük robotlar olup bilgisayar korsanları ve spam göndericileri gibi yabancıların bilgisayar sistemlerinizi sizin bilginiz olmadan kontrol etmelerini sağlar. Botnet'ler, yüzlerce ila binlerce cihazın kötü amaçlı yazılım bulaşmış ağlarıdır. Bu cihazlar belirli bir sunucu vasıtasıyla birbirleriyle iletişim kurmakta ve her geçen gün çok sayıda yeni cihazı kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Amaçları verilerinizi çalmak, cihazınızı ele geçirmek ve internet üzerinden ödeme bilgilerinizi kontrol etmektir. Siber suçluların bir grubu bu görevi yerine getirir ve buna botmaster denir. Bilinciniz olmadan kendi bilgisayarlarınız aracılığıyla cihazınıza saldırırlar ve cihazlarınızı haydut bir ağ ile birbirine bağlarlar. Daha sonra, bu ağ çok sayıda hain faaliyet için kullanılabilir. Bilgisayar korsanları ve spam gönderenleri, internetteki farklı görevlerini yerine getirmek için çeşitli botnet'ler kullanıyorlar. Onların asıl amacı sisteminizle ilgili her şeyi bilmektir, ancak paranızı bir bankadan diğerine aktarmak isteyebilirler.

PC bir zombi bilgisayar haline geldi

Cihazınız kontrolünüz dışındaysa ve işlevlerini başkasının talimatlarıyla yerine getiriyorsa, bir botnet zombisinin bilgisayarınıza saldırması ihtimali vardır. Cihazınızın bulaşmasına yol açan yöntemlerden biri de kötü niyetli yazılımların yüklenmesidir. Son zamanlarda virüsten koruma yazılımını indirip yüklediyseniz, kaynağıyla ilgili biraz araştırma yapmanız gerekir. Bunu meşru bir siteden mi, yoksa garip bir platformdan mı indireceğinizi değerlendirmelisiniz. Kaynağını bilmeden hiçbir programı veya oyunu indirmemelisin. İndirdiğiniz dosyaları ve programları doğrulamak da önemlidir. E-postalarda size gönderilen bağlantıları tıklamaktan kaçının. Artı, asla virüs bulaşmış e-postaların eklerini açmamalısınız ve şüpheli ve bilinmeyen WiFi ağlarına bağlanmamalısınız.

Trojan botnet kodları sıklıkla e-posta eklerinde gizlidir. Bir excel dosyası, bir sözcük belgesi veya jpg dosyası açmaya hazır olduğunuzu belirten bir e-posta alırsanız, iyice araştırmalısınız. Bunun yerine, yalnızca bu e-postayı silmeniz ve bilgisayar sisteminizi mümkün olan en kısa sürede taramanız gerekir.

Cihazınızdaki botnet enfeksiyonlarını tespit etme

Bilgisayarınız yavaşlarsa veya günde bir veya iki kez komutlarınıza cevap vermezse, botnet enfeksiyonlarını tespit edebilirsiniz. Ağınız ve internet bağlantınız yavaşsa, cihazınız tehlikede olabilir. Bilgisayarınız belirli bir dosyayı veya web sitesini iki kez veya üç kez yeniden başlattığınızda bile açmazsa, botnet zombilerinin bulaştırma ihtimali vardır.

November 24, 2017