Back to Question Center
0

Semalt Expert, Dizin Oluşturan Bir WordPress Blogundan Arama Motorlarını Önleme Konusunda Uzman

1 answers:

Birçok insanın blogunu başlatma hedefi olabildiğince fazla trafiğe sahip olmaktır. Bazıları için, Google içeriklerini dizine eklerseniz bir rüyanın gerçekmiş gibi görünür. Bu nedenle bize şu soruyu sormaktadır: Neden herkes sitelerini herhangi bir arama motoruyla dizine eklememeyi ister?

Semalt'ın en üst düzey uzmanlarından Ross Barber, burada arama motorlarının web sitenizi dizine eklemesini ve bunları gerçekleştirme yollarını durdurmak için bazı nedenleri tanımlıyor - диваны и кресла.

Başlarken ve blog hala nispeten taze ise, sitede çalışmakta ve içeriği oradan yayınlamak için yüksek bir şans var. Devam ederseniz, koyduğunuz içeriğin mükemmel olmadığını ve başkalarına inanmamızı olumsuz olarak etkilememesi için fark etmeyebilirsiniz. Aklınıza gelebilecek tek çözüm, sitenizi Google'ın arama sonuçlarında görünmesini, blog yazma becerilerinizi eritene kadar kaldırmak ve artık insanlara sitenize erişmek için hazırdır. Aşağıdakiler bunun nasıl yapılacağı ile ilgili birkaç yöntem:

Adım 1. Arama Motorlarını İndekslemeden Vazgeç Edin WordPress

Bunun arkasındaki fikir, arama motorlarının siteyi ilk etapta taramamasını sağlamaktır. Birinin kullanabileceği iki yöntem vardır:

Yöntem 1: WordPress'de arama motorlarının siteyi taramasını önleyen dahili bir özellik var.

WordPress'de Yönetici bölümünü açın ve ayarlar alanından "Okuma" yı seçin. "Arama motoru görünürlüğünde", kullanıcıya "Arama motorlarının sitenin endekslenmesini istememesi" için bir onay kutusu bulunur. Bu kutuyu işaretledikten sonra kaydet'i tıklayın ve çıkın.

Yöntem 2: Daha manuel bir yaklaşım istiyorsanız, robots.txt dosyasını düzenlemek sizin için daha iyi bir seçenektir.

Dosya yöneticisi aracılığıyla erişebileceğiniz web sitesi dosyalarındaki robots.txt dosyasını bulun. Arama motorlarının siteyi taramasını önlemek için sözdizimini kullanın (User-agent: *, Enter tuşuna basın ve Disallow: /).

Adım 2. Şifre Koruma

Arama motorları ve tarayıcılar sitedeki parola korumalı dosyalara erişemiyor. Parolalar oluşturmak için aşağıdaki yöntemleri kullanın:

Yöntem 1: Barındırma hizmetleri, kullanımı oldukça basit olan ve parola korumalı dizin araçları özelliğine sahiptir. Hostinger ve cPanel oldukça benzer süreçlere sahiptir.

Barındırma kontrol paneline girdikten sonra, bir dizini koruma seçeneğiyle simgeyi bulun. Düğmeleri tıkladığınızda, "public_html" i seçtiğiniz bir dosya listesi içeren yeni bir pencere görüntülenir. "Koru" düğmesini tıklayın ve çıkın.

Yöntem 2: Aynı sonucu elde etmek için WordFence veya Password Protect gibi bir WordPress eklentisi kullanabilirsiniz. Kurulumdan önce güncel olduğundan emin olun. Kurulumdan sonra, site için bir şifre oluşturun ve her şey taramaya karşı güvende kalır.

Adım 3. Google'dan Dizine Eklenen Bir Sayfayı Kaldırma

Google'ın bir siteyi sahibinin isteklerine karşı indekslediği zamanlar vardır. Bunu tersine çevirmenin bir yolu var, ancak öncelikle dizine eklenmiş site için bir Google Search Console kurmanızı gerektiriyor. Kaldırmak istediğiniz web sitesinde karar aldıktan sonra, "Google Dizini" sekmesi altındaki "URL'leri kaldır" a gidin. Sağlanan boş kutuya sitenin URL'sini girin ve devam etmeye tıklayın. Sayfayı taramadan geçici olarak gizlemek için seçin ve ardından isteği gönderin.

Sonuç

Arama motorlarının sitenizdeki bilgileri taramasını ve dizine eklemesini önlemek için hangi nedenlerden ötürü önemli değil. Sağlanan adımlar tam olarak bunu başarmanıza yardımcı olacaktır. Bazıları en iyi sonuç vermeyebilir, ancak amaçlanan amaca hizmet edebilir.

November 24, 2017