Back to Question Center
0

Semalt: GA'dan Yönlendirme Spamı Nasıl Silinir

1 answers:

Veri spam'i daima web analitiği hesaplarında ve raporlarında var olmuştur. Dahası, son yıllarda, veri spam'inin gerçek bir problem olduğu ortaya çıktı. Bu bağlamda veri spami, önemsiz bağlantılar ve içeriklerle Google Analytics raporlarını kirleten dolandırıcıları ve spam gönderenleri gösterir. Yönlendiren spam'in asıl amacı, trafiklerini reklam gösterimleri için kendi web sitelerine yönlendirmek veya mağdurun sitesine kötü amaçlı yazılımlar basmaktır - speden kaiman. E-posta spam'i gibi, yönlendirmeler zaman harcıyor ve sinir bozucu oluyor. Bununla birlikte, e-posta spam'inin aksine, bu sıkıntılar görünür değildir. İsteğe bağlı istenmeyen postanın GA raporlarına gömüldüğü anlamına gelir. Bozuk veri etkileri, yönlendirme spaminin bir sonucu olarak fark edilmeyecektir.

Semalt 'in Müşteri Başarı Yöneticisi Frank Abagnale, burada bu konudaki pratik konuları ele alıyor.

Spamın bozma çarpması

En dikkat çekici etkilerden biri, sayfa görüntülemeleri, oturumlar ve ziyaretçilerin sayısının artmasıdır. Bununla birlikte, etki yalnızca trafik numaralarından çok daha önemlidir. Örneğin, spam ziyaretleri, hemen çıkma oranı yüksek trafik, dönüşüm sağlamayan ve az etkileşime neden olur. Bunlar "başarı metriklerini" aşağıl çarpıttı. Herhangi bir performans yüzdesi veya oranı dikkate alındığında payda önemsiz içeriyor.

"Yönlendirme trafiği" göz önüne alındığında, sorun başlıca etki, inşaat şirketleri, ortaklıklar ve sosyal medya tartışmaları içerisindeki konumlandırma bağlantılarından alınan olası satışlar (ziyaretçilerin trafiği) yoluyla yaşandığından önemlidir. Tavsiyelerin değerli trafik olabileceği anlamına gelir. Bununla birlikte, spam içeriği her zaman, tavsiyede bulunulan ziyaretçilere yapılan şişirilmiş etkinin yüzde 50'sinden fazlasına karşı hesaplanmaktadır. Bu, bir internet pazarlamacısı tarafından sevk performansının değerlendirilmesini sağlar.

Tavsiye edilen spamleri kaldırmak için önemli filtreler

Yönlendirme spam'ı kaldırmak için iki tür filtre kullanılabilir. İlk olarak, kendi alan adının GA'ya veri götürmesine izin veren Ana Bilgisayar Adı Filtresi. İkincisi, istenmeyen posta yönlendiricilerini ortadan kaldıran bir Yönlendirme Kaynağı Filtresi. Bu iki Görünüm filtresi, yönlendirme spam'inin tamamen kaldırılması için GA verilerine uygulanabilir. Yönetici hakları, bu filtrelemeyi başarmak için GA'da şarttır.

Ana Bilgisayar Adı Filtresi

GA'ya yalnızca sahibinin web sitesinden gelen verileri getirmesini söyleyen basit bir filtre olarak kabul edilir. Üçüncü taraf raporları hariçtir. Bu filtreyi kullanırken, İnternet pazarlamacılarının "googleusercontent" in farkında olması gerekir. Ziyaretçiler bir sitenin içeriği veya web sayfasında Google Çeviri olarak bilinen bu arama motorunun aracını kullanırken Google tarafından kullanılan ana makine adıdır. Böylece, ana makine adı filtresi içinde "googleusercontent" in kullanılması, içeriğinin GA raporlarında görüntülenmesini sağlar.

Referrer Kaynak Filtresi

Kirleten yönlendirmelerin çoğunu ortadan kaldırır. Ayrıca, yönlendiren kaynak filtresi çok çeşitli alanlar için mükemmel bir şekilde çalışır. Bununla birlikte, kesin bir liste değil, çünkü farklı organizasyonların kendi web sitelerini istila eden farklı spam göndericileri var. Bu nedenle, site sahipleri bu filtreyi uygulamaya ve etkisini değerlendirmeye teşvik edilir. Bu filtreyi kullanmadan önce önemli bir husus, tüm spam gönderenleri toplamak ve onları rapor setine (Görünüm) ayırmaktır. Bu yolla, kesin referans kaynakları izlenebilir, dolayısıyla herhangi bir sahte pozitif tespit edilebilir.

Geçmiş veriler

Filtreler spam temizlemeye yönelik yapılandırmalara sahiptir. Kullanıcılar, Google Analytics'te geçmişte toplanan spamleri kaldırmak isteyebilir. Bu filtrenin kullanılması suretiyle kalıcı olarak elde edilemez. Bunun yerine, tarihsel tavsiye spam kaldırmasına yardımcı olmak için raporları görüntülerken benzersiz bir segment uygulanır.

November 24, 2017