Back to Question Center
0

Semalt, Google Analytics Spam'i Nasıl Ortadan Kaldıracağınızla İlgili Adım Adım Talimatlar sunar

1 answers:

Google Analytics'te görünen trafik spamleri hakkında genel bir endişe var. Aşağıdaki makalede, Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi olan Max Bell, spam'in ne anlama geldiğini, siteniz için ne anlama geldiğini ve sorunun çözülmesi için yapılması gereken işlemleri öğrenir.

Google Analytics Spam

Yönlendiren spam, Google Analytics'in "Yönlendirmeler" ve "Sayfa Görüntüleme" bölümünde görünür. Bu, sitenize yönlendirilen spam türlerine bağlıdır - intruder alarm manufacturers. İnsanlar tarafından gerçek ziyaretleri temsil etmezler ve şüpheli URL'leri kullandıklarından bazılarını kolayca bulmak mümkündür. Analizinizde görünen spam iki şekilde ikisini birden alacaktır:

  • Hayalet Referrer Spam Ölçüm protokolü, geliştiricilerinin çevrimdışı olduğunda veya yeni site ortamlarında kullanıcı etkinliklerini yakalamasına olanak tanıyan Google Analytics işlevlerindeki bir kaçı çizgidir. Geliştiriciler, bu nedenle, siteyi ziyaret etmeden doğrudan GA'ya bilgi gönderebilir. Fiziksel olarak siteye girmediği için .htaccess dosyasını kullanarak hayalet yönlendirenleri engellemek imkansız hale gelir. .htaccess dosyası, siteyi ziyaret etmek için kullanılan belirli alan adlarını kaldırmak için kullanılan bir yöntemdir. Hayalet yönlendirmeleri kaldırmanın daha iyi bir yolu, onları geçerli bir ana makine adlarından gelen verileri yansıtan şekilde Google Analytics'te filtrelemektir.
  • Paletli Referans Spamı Çoğunlukla siteyi ziyaret eden botların çalışmasıdır, robots.txt dosyasında belirtilen kurallara uymaz ve trafiğin bir parçası olarak Google Analytics raporlarına geçer. Bu botlar, siteyi tekrar tekrar kısa bir sürede ziyaret ederler ve sonuç olarak gerçekçi olmayan tepeler ve vadiler oluşur. Bu tür istenmeyen postalar için .htaccess dosyasını botların belirli alanlarını engellemek için kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, belirli referans kaynaklarının GA raporlarında görünmesini engellemek için filtre yöntemini kullanın.

Bunun ne anlamı var?

Siteye tekrar tekrar ziyaret eden botların, GA raporlarına girmesi. Ana hedefleri alan adlarının yönlendiriciler listesinde görünmesini sağlamaktır. Bu bağlantılar raporda göründüğünde, neden bu kadar çok trafik kazandığını görmek isteyen sahibinin merakını uyandırıyorlar. Hemen bağlantıya tıklarsanız, kendi sitesinde bir ziyaretçi olarak kayıt olursunuz. Uzmanlar, bilgisayar virüsleri için arabuluculuk yapabilecekleri için web sitesi sahiplerine yabancı bağlantıları tıklamamalarını önerir.

Bir siteye spam trafiğinin olumsuz etkileri

Spam trafiği sitede olumsuz bir etkisi o kadar fazla değildir: Hayalet tavsiyeleri için, web sitelerine bile hiç ulaşmadılar, böylece botlar anlık oranda olacaktı. Spam trafiği, bir pazarlamacının, içerik niteliğiyle ilgili ziyaretçi eğilimleri, kendileri ile nasıl etkileşim kurdukları, onlarla etkileşim kurmanın en iyi yolları gibi sitenin özelliklerine ilişkin görüşlerini bulması gerekir.

Spam trafiği aynı zamanda% 100 hemen çıkma oranını döndürdüklerinden hemen çıkma oranlarını da etkileyecek ve gerçekte olduğundan daha yüksek görünmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte, Google, sıralamaları belirledikçe Google Analytics ayrıntılarından hiçbirini hesaba katmadığından, arama sonuçları sayfasındaki genel sıralamanızı etkilemez.

Sitede spam trafikten kaynaklanan herhangi bir fayda var mı?

Spam trafiğinin web sitenize veya Analytics'e genel olarak getirdiği yararlar, sayfa görüntülemelerinde abartılı bir artış görmeyi istemiyorsanız.

Spam trafikten kurtulma

Gerçek trafiği filtrelemediğinizden emin olmak için Google Analytics'te yeni bir "Görünüm" oluşturarak başlayın. Ham veri kaynağı olarak davranmak için her zaman orijinal bir görünüme sahip olmanızın yanı sıra, bir şeyler ters gittiğinde bir yedekleme yapın. Profilinizin Yönetici bölümündeki "Görünüm" sekmesini tıklayın. Bir açılır menü görüntülenir ve "görünüm oluştur". Web sitesini, uygun bir saat dilimini ekleyin ve yeni görünümü tamamlayın. Filtreyi uygulamak istediğiniz görünümü seçmek için "Ev" i tıklayın.

Bir sonraki adım, hangi ana makine adlarının geçerli olduğunu ve bulunmayanların belirlenmesidir. Orijinal görünümden erişebileceğiniz bir listeden seçim yaparak bunu yapabilirsiniz. Sıralamayı izleyin (Kitle> Teknoloji> Ağ> Ana Bilgisayar Adı).

Hayalet tavsiyeleri için yeni bir filtre oluşturmanın zamanı geldi. Yeni oluşturulan görünümü seçin ve "Filtreler" i seçin; burada yeni bir pencere eklemek için bir komut istemi görünür. Yeni filtreye bir ad verin ve bunun "Özel" olduğundan emin olun. "Filtre Alanı" nın açılır menüsünden "Dahil et" kutusunu işaretleyin ve "Ana makine adı" nı seçin. Geçerli tüm ana makine adınızı, | ile ayrılmış filtre modeline ekleyin. boşluk olmadan. * Herhangi bir alan önündeki * altındaki tüm alt alanları yakalamaya yardımcı olmalıdır. Kaydet'i tıklayın ve çıkın.

Paletli Yönlendirmeler için özel bir filtre oluşturun ve "Hariç tut" u seçin. "Filtre Alanı" ndan "Kampanya Kaynağı" nı seçin. "Filtre Modeli", tanımlanan spam alanlarının listesini içermelidir.

Son olarak, site üzerindeki faaliyetleri Analytics trafiğinde de görünebileceğinden, Google bot gibi iyi botlardan trafiği kaldırmaya ihtiyaç vardır. Yaratılan yeni görünümde bilinen tüm botlara ve örümceklere filtre uygulamak için altta bir seçenek bulunduğu ayarları seçin. Kutuyu işaretlerseniz, siz de gitmeye hazırsınız.

November 24, 2017