Back to Question Center
0

Semalt: Google, Web Sitenizi Gezinmeyi Durdurmanın Zamanını (ve Nedenini) Nasıl Biliyor?

1 answers:

Google örümcekleri, bir web sitesini pazarlarken SEO kampanyası kadar önemlidir. Buldukları tüm sayfalardan web sitelerini tarayıp endeks içeriğini dizine eklerler. Ayrıca sitedeki güncellenmiş sayfalarda yeniden endeksleme gerçekleştirir. Birkaç faktöre dayalı olarak düzenli olarak bunu yapar. Bunlar, PageRank, tarama kısıtlamaları ve sayfada bulunan bağlantılar içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Google örümceklerin bir siteyi tarama sayısı bu faktörlerin birine veya daha fazlasına bağlı olacaktır - wohnung putzen lassen kostenloser.

Bir web sitesi, ziyaretçilerin yanı sıra Google tarama örümcekleri tarafından kolaylıkla yönlendirilebilir olmalıdır. Taramaya uygun bir web sitesinin bulunmasının bir SEO kampanyasına ek bir avantaj olması nedenidir. Aksi takdirde, Google içeriğe erişemez, dolayısıyla sitenin sıralamasını arama motoru sıralamasında düşürür.

Semalt'ın Müşteri Başarı Yöneticisi Ross Barber, Google'ın sitenizi taramayı yavaşlatmak veya durdurmak kararını etkilemek için kullandığı en önemli endeksleme faktörlerinden ikisinin bağlantı süresi ve HTTP durum kodu. Diğerleri, redaksiyon komutunu, "takip edilmeyecek" etiketleri ve robots.txt'yi içerir.

Bağlanma Süresi ve HTTP Durum Kodları

Bağlanma zamanı faktörü, Google tarama botunun site sunucusuna ve web sayfalarına ulaşması için geçen süre ile ilgilidir. Hız, Google tarafından çok değerlidir, çünkü kullanıcı deneyimi iyi bir göstergedir. Web sayfası hız açısından optimize edilmemişse, site daha sonra derecelendirilecek. Google örümcekleri, web sitesine ulaşmak için girişimlerde bulunur ve bir bağlantı oluşturmak için harcanan süre uzarsa, bu bağlantıyı daha geri kapatır ve daha sık sürünür. Ayrıca, Google, web sitesini geçerli hızla dizine eklemeye iterse, sunucu deneyimini önemli ölçüde yavaşlatabileceği için kullanıcı deneyimini kesebilir.

İkinci endeksleme faktörü, sunucunun siteyi tarama isteğine ne kadar iyi tepki verdiğini belirten HTTP durum kodlarıdır. Durum kodları 5xx aralığında bulunuyorsa, Google, geçerli sitede gezinme oranını durdurmak veya geciktirmek için kendi üzerini alır. 5xx aralığındaki herhangi bir şey, sunucuyla ilgili olası sorunların bir göstergesidir ve isteği yanıtlamak sorunlu olabilir. Ek sorunlara neden olma riski nedeniyle Google botlar bir kenara atılacak ve sunucu daha erişilebilir olduğunda indeksleme yapacaklardır.

Google, Siteyi Sürünerek Ne Zaman Devam Ediyor?

Google, kullanıcılara en iyi deneyimi sunacağına inanıyor ve SEO öğelerini bu hedeflere doğru optimize eden siteleri sıralayacak. Bununla birlikte, web sitesi şu anda yukarıda bahsedilen sorunları sergiliyorsa, Googlebot'u daha sonra taramayı denemesini emreder. Sorunlar devam ederse, sahibi Google'ın içeriğini gezdirmek ve arama sonuçlarında ona haklı bir rütbe atamak için büyük bir fırsat kaybedecek. Bu sorunların yanı sıra, herhangi bir spam işareti, sitenin arama sonuçlarında görünmesini engellenecektir.

Google'ın kullandığı diğer algoritmalar gibi, örümcekleri de otomatiktir. Belli parametrelere dayalı içeriği bulmak, taramak ve dizinlemek için geliştirilmiştir. Site belirli en iyi uygulamalara uymuyorsa, dizine ekleme gerçekleşmez. Diğer birçok faktör vardır, ancak sitenizin bağlanma zamanı ve HTTP durum kodlarına her zaman dikkat etmeyi unutmayın.

November 24, 2017