Back to Question Center
0

Semalt Uzmanı: Google'ın Eski Site Haritalarını Taramasını Engellemek İçin Bir Kılavuz

1 answers:

Web siteniz büyüdükçe, internetteki görünürlüğünü ve güvenilirliğini artırmanın yollarını bulmak için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacaksınız. Bazen, sitelerimizin nasıl çalıştığının etkileri geride kalır ve dikkat edilmesi gereken yer burasıdır.

Google'ın eski siteleri taramasını önlemek için Semalt'ın Müşteri Başarı Yöneticisi Max Bell'den aşağıdaki ipuçlarına geçin.

Birkaç hafta önce müşterilerimden biri bana bir e-ticaret web sitesinin olduğunu söyledi. Çeşitli değişiklikler yaptı: URL yapısından sitemap'a kadar her şey siteyi daha görünür hale getirmek için değiştirildi.

Müşteri, Google Search Console'da bazı değişiklikler fark etti ve Tarama hatalarını orada buldu - docce solari per piscina online. Sahte trafik üreten çok sayıda eski ve yeni URL olduğunu gözlemledi. Ancak bazıları Erişim Reddedildi 403 ve Bulunamadı 404 hatalarını gösteriyorlardı.

Müşterim bana sahip olduğu en büyük sorunun kök dizinde eski bir site haritası olduğunu söyledi. Web sitesinde daha önce çeşitli Google XML Site Haritaları eklentileri kullanıldı, ancak şimdi site haritası için Yoast tarafından WordPress SEO'ya bağımlı kaldı. Ancak, çeşitli eski site haritası eklentileri, onun için karışıklık yarattı. Bunlar, sitemap.xml.gz adlı kök klasörde bulunurlardı. Yoast eklentilerini tüm yayınlar, sayfa kategorileri ve etiketler için site haritaları oluşturmak için kullanmaya başladığından beri, o eklentilere artık ihtiyaç duymadı. Ne yazık ki, kişi sitemap.xml dosyasını göndermedi. gz'yi Google Arama Konsoluna bağlayın. Yoast site haritasını göndermişti ve Google da eski site haritalarını tarıyordu.

Ne tarayacak?

Kişi eski site haritasını kök klasöründen silmedi, bu nedenle de dizine eklenmiş oluyordu. Ona geri döndüm ve bir site haritasının, arama motorunda sonuçlarınızda taranması gereken şeyin yalnızca bir önerisi olduğunu açıkladı. Muhtemelen, eski site haritalarını sildiğinizde Google'ın geçersiz URL'yi taramasını durduracağını düşünüyorsunuz, ancak bu doğru değil. Deneyimime göre, Google, her eski URL'yi günde birkaç kez dizine eklemeye çalışarak 404 hatalarının gerçek olduğunu ve kaza olmadığını doğruluyor.

Googlebot, sitenizin site haritasında bulacağı eski ve yeni bağlantıların belleğini saklar. Web sitenizi düzenli aralıklarla ziyaret ederek her sayfanın dizine eklenmesini sağlıyor. Googlebot, ziyaretçilerin herhangi bir sorun yaşamaması için bağlantıların geçerli veya geçersiz olup olmadığını değerlendirmeye çalışır.

Tarayıcı Hataları sayısı arttıkça web yöneticilerinin kafası karışık olacaktır. Hepsi çoğunu azaltmak istiyorlar. Google'a eski tüm site haritalarını dikkate almamasını nasıl bildirebilirim? Tüm istenmeyen ve tek site haritası taramalarını öldürerek bunu yapabilirsiniz. Daha önce bunu mümkün kılmanın tek yolu .htaccess dosyalarıydı. Bize bazı eklentiler sağlamak için WordPress'e teşekkürler.

WordPress web siteleri bu dosyayı kök klasörlerine yerleştirir. Yani, FTP'ye erişmeniz ve cPanel'deki gizli dosyaları etkinleştirmeniz yeterlidir. Bu dosyayı gereksiniminize göre düzenlemek için Dosya Yöneticisi seçeneğine gidin. Yanlış düzenlemenin sitenize zarar verebileceğini unutmamalısınız, bu nedenle her zaman tüm verileri yedeklemelisiniz.

Snippet'i dosyaya ekledikten sonra, süresi dolmuş tüm URL'ler, hiçbir zaman Tarama Hatalarınızdan kaybolacaktır. Google'ın 404 hataların olasılığını azaltarak sitenizi canlı tutmanızı istediğini unutmamalısınız.

November 24, 2017