Back to Question Center
0

Semalt: WordPress Web Sitesini Tararken Arama Motorunu Nasıl Durduracaksın

1 answers:

Birçok kişi arama motorlarının WordPress web sitelerini taramasını durdurmak istiyor. Size garip gelebilir, ancak bazı insanlar arama motorlarının sitelerini tam hazır olana kadar taramamaları gerektiğine inanıyor. Tecrübeli bir web sitesi tasarımcısı veya web geliştiricisi iseniz, arama motorlarının sitenizi taramasını durdurmanız sizin için kolaydır - www ato gov au lost super. WordPress'i kullanarak bir site geliştirdiyseniz, Google'ın web sayfalarınızı taramasını durdurmanız zor olmayacaktır. Birkaç değişiklik yapmanız yeterlidir. Bazı insanlar, yerel ortamlar oluşturmak yerine canlı sitelerde çalışmayı severler. Ve bazı bireyler portföylerini oluşturmak için kendi projelerine ev sahipliği yapmaktan çok daha fazla müşterinin ilgisini çekmeyi severler. Dolayısıyla sitelerini endekslemek zorunda kalmazlar, çünkü portföy onlar için çok daha önemli.

Semalt Dijital Hizmetler'in Müşteri Başarı Yöneticisi Max Bell, burada, arama motorunun web sitenizi taramasını durdurmak için pratik bir rehber ve bunu yapmak için sebep açıklanmaktadır.

WordPress yönetim panelini kullanma

İlk ve en önemli adım, arama motorlarının web sayfalarınızı indekslemesini ve taramasını önlemek için WordPress yönetim panelini kullanmaktır. WordPress'i biliyorsanız, bu konuda kullanılabilecek eklentilerin farkında olmalısınız. Ayarlar seçeneğine gidin ve aşağı ilerleyin. Burada, arama motorlarının WordPress sitenizi dizine eklemesini durdurmak için tıklatmanız gereken bir onay kutusunu görebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, pencereyi kapatmadan önce tüm ayarları kaydetmeyi unutmayın.

Meta etiketleri Başlık bölümüne manuel olarak ekleyin

Meta etiketleri WordPress sitenizin üstbilgi ve altbilgisine eklemek önemlidir. Bunun için iki seçenek vardır: Bu işi yapmak için bir WordPress eklentisi kullanabilir veya tema dosyalarına gidebilir ve meta etiketlerini manuel olarak ekleyebilirsiniz. Meta etiketleri üstbilgi ve altbilgi bölümlerine ekleme önemlidir ve arama motorlarının web sitelerinizi taramasına izin vermez. Birçok kişi bu dosyaları nasıl düzenleyeceğiniz konusunda kafası karışıyor, ancak kolay ve basit bir adım. Robots.txt dosyalarını web tarayıcılarını engellemek için düzenlemeniz yeterlidir.

Web tarayıcılarını engellemek için robots.txt dosyalarını düzenleyin

Arama motorlarının sitenizi taramasını engellemek için robots.txt dosyalarını düzenlemek mümkündür. Bu dosya, web sayfalarınızın ve makalelerinizin endekslemesini yürütmek için kullanılır. İndekslemek istediğiniz sayfaları ve hangi sayfanın dizine eklenmesini görebilirsiniz. Buna dayanarak, ayarları değiştirebilir ve bu ayarları kaydetmeyi unutmayın. Aynı anda tüm botlara izin vermemek de mümkündür. Bu dosya, bu görevi etkili bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar ve web tarayıcılarının web sitenizi taramasını durdurur. Bunun için, birkaç metin dosyası oluşturmanız ve onlara özel bir kod eklemeniz gerekir. Pencereyi kapatmadan önce tüm dosyaları kaydedin.

Parola koruması

Arama motorlarının, parola korumalı dizinleri kullanarak sitelerinizi dizine eklemelerini durdurabilirsiniz. Bunun için, sitenizin cPanel bölümüne gidip bir seçeneği (Şifre Koruma Dizinleri) tıklamalısınız. Bu, birkaç dizin görebileceğiniz yeni bir sayfa açacaktır. Burada, kullanıcı adı ve parolanın eklendiği genel HTML dizinini bulmanız gerekir. Bu bölümdeki bilgiler olmadan, hiçbir arama motoru sitenizi tarayamaz.

Yukarıdaki yöntemler düşünüldüğünde, hemen hemen tüm web yöneticileri ve blog yazarları, arama motorlarının web sitelerini dizine eklemelerini durdurabilir.

November 24, 2017