Back to Question Center
0

Semalt Zombi Bilgisayar Saldırısının Büyüyen Tehlikesi Hakkında Uyarıyor

1 answers:

Spam gönderenler ve bilgisayar korsanları, internette savunmayı ihlal etme arayışı içinde silahlarını sürekli olarak honlıyorlar. Yüzlerce ila binlerce bilgisayarın kendilerini otomatik olarak kuran programlardan yararlanırlar. Bilgisayar korsanları çok sayıda aygıta aynı anda bulaşabilmeleri için bu programları hedef alıyor.

Topluca botnet adı verilen çeşitli sistemler kullanıyorlar. Botnet'ler, son aylardaki spam sayısındaki artıştan sorumlu tutuldu - application hosted services. Bir çok veri hırsızlığı vakası bildirildi ve güvenlik araştırmacıları botnet'lerden kurtulma konusunda endişe ediyorlar. Bilgisayar aygıtlarını ve akıllı telefonları otomatikleştirir ve değiştirir, tüm kötü amaçlı programların ve virüslerin etkilerini artırır.

Max Bell, Semalt Müşteri Başarı Yöneticisi, sorunun ciddi bir biçimde şekillendiğini ve artmakta olan karmaşıklığın BT uzmanlarını karıştırdıklarını belirtmektedir. Verilerinizi birleştirir, parayı banka hesaplarından boşaltır ve borsa ile ilgili sisteme nüfuz eder.

Beyond Security'nin güvenlik uzmanı olan Gadi Evron, hem yüksek profilli hem de düşük profilli virüslerden kurtulmanın tam zamanı olduğunu söylüyor. Bu İsrail şirketi geçen yıl bilgisayar aygıtlarındaki zombilerin önlenmesine yardımcı olabilecek bir program keşfetti. Gerçekten çok sayıda bilgisayar enfeksiyonu var ve sayı günden güne artmaktadır. Bununla birlikte, botnet programlarının gücü muazzam hale geldi. Georgia Institute of Technology'de araştırmacı olan David Dagon, bilgisayar sistemindeki virüsleri ve botnet'leri kontrol etmeye odaklanan bir proje başlattı. Botnet programlarının dünya çapında 600 milyondan fazla bilgisayarı yok ettiğini söylüyor.

Virüs ve tüm kötü niyetli programlar 1987'den bu yana İnternet'e bağlı yalnızca altmış bin bilgisayar olduğunda Dünya Çapında Ağ üzerinden süpürüldü. Her zaman, bir bilgisayar güvenlik yöneticisi veya kullanıcı hasarı temizlemeye çalışırsa, virüs ve botnet'lerin yamaları hala sistemde kalır. Ne yazık ki, bu tip saldırılar endemik hale geldi ve botnet'lerden mümkün olduğunca çabuk kurtulmamız gerekiyor. Basit bilgisayar güvenliği yeterli değildir çünkü internette botnet'lere ve virüse karşı sağlam altyapı oluşturabilen uzmanlara ihtiyaç duyarız.

Carnegie Mellon'dan David Farber, botnet'lerin başa çıkılması zor tehditleri temsil ettiğini söylüyor. IT öncüsü ve çok sayıda projede çalıştı. Ona göre, bu sinsi tehditlerden biri ve o ve diğer BT uzmanları bu konuda endişeli. Botnet'ler bilgisayar cihazlarına kolayca nüfuz eder ve çok sayıda dosyaya zarar verir. Üstelik, virüsler ve botnetler web tarayıcılarına ve eski işletim sistemlerine hızlı bir şekilde saldırıyor.

Şimdiye dek, virüsler ve botnet'ler dünya üzerinde çok sayıda işletim sistemi ve bilgisayara bulaştı. Botnet ile ilgili saldırıların hem devlet hem de özel bilgisayarlara zarar verdiğini ve çeşitli şekillerde dağıtıldığını bildiren çeşitli ülkeler var. En yaygın yöntem e-postalar, indirilebilir dosyalar ve şüpheli sosyal medya mesajlarıdır.

ShadowServer, antivirüs programlarında çalışan ve botnet faaliyetlerini izlemekten sorumlu olan bir bilgisayar güvenlik şirketidir. Dört milyon bulaşmış makine ve Komuta Kontrolü sunucuları olarak da bilinen iki binden fazla IRC kontrol sistemi üzerinde iz bulmuştur.

Denver'ın uzmanlarından Serry Winkler, bazı yazılımlar ve programlar kullanarak ağ güvenlik tehditlerini kapatmanın mümkün olduğunu söylüyor. Araştırmalarını gerçekleştirmek için birkaç ileri bilgisayar sistemi satın almaya bile karar verdi.

November 24, 2017